NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Алея на джаза беше открита днес в Банско
4751
Цветни аспекти

Алея на джаза беше открита днес в Банско

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско. Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят. Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера

| 04 Август 2024, 12:33 ч.
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Снимка © БТА

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов награди участниците в биеналето по скулптура "Шуменско плато". Той връчи грамоти на четирима от шестимата участници във форума на "Сцената" в парк "Кьошкове" в Шумен, преди концерта на "Акага" там. 

Водещ на събитието беше Диана Колева. Мотото на проявата беше "Оттука започва България", по стихове на автора на химна на Шумен Антонин Горчев.

Проф. Христов заяви: „Щастлив съм, че тази вечер сме заедно. С общи усилия, в духа на добрите традиции и приемственост, но и с поглед към бъдещето, успяхме да създадем това прекрасно и издържано в художествено отношение Арт пространство. Благодаря на творците, които с необуздана свобода на въображението и с яркия си талант оставят поредната ярка и красива следа в културния облик на нашия град. От името на Община Шумен и лично от мое име Ви уверявам, че и в бъдеще ще намираме пресечните

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.

Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.

При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.

Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.

доц. Шопов коментира, че завръщането на

Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски  награди Представителен танцов състав "Чудесия", съобщиха от администрацията.

Формацията е част от съставите към Младежки дом Пазарджик и  спечели най-високото отличие – Гран при на Националния конкурс "Топ 10 Български танцов фолклор", проведен тази година в София. Състезанието е едно от най-престижните събития в България за непрофесионални танцови състави, представящи обработен фолклор. 

Община Пазарджик предостави парична награда от 2000 лв. 

Представителен танцов състав "Чудесия", с художествени ръководители Таня Димитрова и Димитър Димитров, е създаден през 2005 г. В него танцуват над 250 деца на възраст между 5 и 18 години. Формацията е носител на множество национални награди и отличия от международни фестивали.

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.

Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.

Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме всичко възможно, за да можем да я осъществим, допълни тя. Това се случва с проекта „Музиката в камък“, подкрепен от Национален фонд „Култура“, в рамките на който петима скулптори създават художествени творби, посветени на джаз легендите в страната. 

С днешното откриване на Алея на джаза нашият град става по-богат в истинския и стойностен смисъл на тази дума, защото става богат на култура, каза при откриването кметът на Банско Стойчо Баненски. 

„От вчера Банско живее под знака на джаз музиката, с вълненията и емоциите на „Банско джаз фестивал“ - един фестивал, който тръгна по алеята на джаза преди 27 години. Най-напред беше малко екстравагантно за нашите традиции и бит събитие, но стигнахме до днешния му мащаб и днешното му значение за ключово музикално събитие за България и най-важно в културния и туристическия календар за Банско“, каза още той. 

Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков. 

Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.

Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството). 

Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.  

Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена к

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животни

Актьорът, сценарист и продуцент Винс Вон ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.

Звездата на Вон ще бъде 2786-ата на прочутата алея в Холивуд. 

На церемонията по откриването й на 12 август ще присъстват журналистът Мелвин Робърт, продуцентът и сценарист Бил Лорънс и кинодеецът Питър Билингсли. 

"Холивудската търговска камара е горда да удостои многоликия Винс Вон със звезда на Алеята на славата. От работата си в телевизията до киното Винс е оказал голямо влияние върху света на шоубизнеса и ние сме развълнувани да отбележим постиженията му с тази церемония", каза продуцентката й Ана Мартинес. 

Винс Вон е известен с ролите си във филми като "Възражение по съвест", "Ловци на шаферки", "Стажанти", "Четири Коледи", "Фред Клаус", "Сред дивата природа" и други.

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

По думите на кмета на Банско много са хората, които имат заслуга за днешното събитие, но най-важни са тези, които създават музиката. „Алеята на джаза беше една от многото оригинални идеи и мечта на създателя на „Банско джаз фестивал д-р Илиев. За съжаление, той не успя да види реализирана тази мечта, но ние му отдаваме почит чрез нея, затова наред с музикантите е и скулптурата на д-р Емил Илиев“, каза още Баненски. 

Това са славни хора, но не бяха суетни, бяха хора с мисия, които знаеха и имаха отговорност да носят тази мисия, каза при откриването Вики Алмазиду. Тя посочи, че Милчо Левиев е сред първите хора в световен мащаб, които прокарват нова линия в джаза, а години наред разнася славата на България и българската музика по света. Тя благодари на творците, които с изработката на тези скулптури ги оставят за поколенията. Във връзка с младите и приемствеността, Алмазиду посочи, че именно приемствеността в изкуството е била сред мисиите на Милчо Левиев. 

Върху скулптурите, с които бе открита Алея на джаза в Банско, са работили петима творци: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков и Иван Стоянов. 

скулпторът Атанас Карадечев каза, че е приел изработката на скулптури за Алеята на джаза с огромна чест и отговорност. Негово дело са ликовете на Милчо Левиев и д-р Емил Илиев. През цялото време, докато е творил, е слушал музика, което му е помогнало за произведенията. За работата с камъка разказа, че е труден, но всички творци са си помагали. „Даже мога да кажа, че Рашо Митев, който е един от най-добрите в България, е мой ученик. Навремето съм учил него, сега той ме учи как да поемам към камъните. Велико нещо е животът“, отбеляза Атанас Карадечев.

"Банско джаз фестивал" продължава тази вечер с концерти на музиканти от няколко страни. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
4751
Цветни аспекти

Алея на джаза беше открита днес в Банско

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“.

| 04 Август 2024, 12:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Алея на джаза беше открита днес в Банско
Снимка © БТА

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.

Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов награди участниците в биеналето по скулптура "Шуменско плато". Той връчи грамоти на четирима от шестимата участници във форума на "Сцената" в парк "Кьошкове" в Шумен, преди концерта на "Акага" там. 

Водещ на събитието беше Диана Колева. Мотото на проявата беше "Оттука започва България", по стихове на автора на химна на Шумен Антонин Горчев.

Проф. Христов заяви: „Щастлив съм, че тази вечер сме заедно. С общи усилия, в духа на добрите традиции и приемственост, но и с поглед към бъдещето, успяхме да създадем това прекрасно и издържано в художествено отношение Арт пространство. Благодаря на творците, които с необуздана свобода на въображението и с яркия си талант оставят поредната ярка и красива следа в културния облик на нашия град. От името на Община Шумен и лично от мое име Ви уверявам, че и в бъдеще ще намираме пресечните

За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.

Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.

Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.

„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.

Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.

Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.

При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.

Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.

доц. Шопов коментира, че завръщането на

Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски  награди Представителен танцов състав "Чудесия", съобщиха от администрацията.

Формацията е част от съставите към Младежки дом Пазарджик и  спечели най-високото отличие – Гран при на Националния конкурс "Топ 10 Български танцов фолклор", проведен тази година в София. Състезанието е едно от най-престижните събития в България за непрофесионални танцови състави, представящи обработен фолклор. 

Община Пазарджик предостави парична награда от 2000 лв. 

Представителен танцов състав "Чудесия", с художествени ръководители Таня Димитрова и Димитър Димитров, е създаден през 2005 г. В него танцуват над 250 деца на възраст между 5 и 18 години. Формацията е носител на множество национални награди и отличия от международни фестивали.

Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.

В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.

Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.

Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.

По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.

Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.

Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.

Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме всичко възможно, за да можем да я осъществим, допълни тя. Това се случва с проекта „Музиката в камък“, подкрепен от Национален фонд „Култура“, в рамките на който петима скулптори създават художествени творби, посветени на джаз легендите в страната. 

Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков. 

Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.

Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството). 

Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.  

Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена к

Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други. 

Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.

Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животни

Актьорът, сценарист и продуцент Винс Вон ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.

Звездата на Вон ще бъде 2786-ата на прочутата алея в Холивуд. 

На церемонията по откриването й на 12 август ще присъстват журналистът Мелвин Робърт, продуцентът и сценарист Бил Лорънс и кинодеецът Питър Билингсли. 

"Холивудската търговска камара е горда да удостои многоликия Винс Вон със звезда на Алеята на славата. От работата си в телевизията до киното Винс е оказал голямо влияние върху света на шоубизнеса и ние сме развълнувани да отбележим постиженията му с тази церемония", каза продуцентката й Ана Мартинес. 

Винс Вон е известен с ролите си във филми като "Възражение по съвест", "Ловци на шаферки", "Стажанти", "Четири Коледи", "Фред Клаус", "Сред дивата природа" и други.

С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.

Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.

В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder

С днешното откриване на Алея на джаза нашият град става по-богат в истинския и стойностен смисъл на тази дума, защото става богат на култура, каза при откриването кметът на Банско Стойчо Баненски. 

„От вчера Банско живее под знака на джаз музиката, с вълненията и емоциите на „Банско джаз фестивал“ - един фестивал, който тръгна по алеята на джаза преди 27 години. Най-напред беше малко екстравагантно за нашите традиции и бит събитие, но стигнахме до днешния му мащаб и днешното му значение за ключово музикално събитие за България и най-важно в културния и туристическия календар за Банско“, каза още той. 

По думите на кмета на Банско много са хората, които имат заслуга за днешното събитие, но най-важни са тези, които създават музиката. „Алеята на джаза беше една от многото оригинални идеи и мечта на създателя на „Банско джаз фестивал д-р Илиев. За съжаление, той не успя да види реализирана тази мечта, но ние му отдаваме почит чрез нея, затова наред с музикантите е и скулптурата на д-р Емил Илиев“, каза още Баненски. 

Това са славни хора, но не бяха суетни, бяха хора с мисия, които знаеха и имаха отговорност да носят тази мисия, каза при откриването Вики Алмазиду. Тя посочи, че Милчо Левиев е сред първите хора в световен мащаб, които прокарват нова линия в джаза, а години наред разнася славата на България и българската музика по света. Тя благодари на творците, които с изработката на тези скулптури ги оставят за поколенията. Във връзка с младите и приемствеността, Алмазиду посочи, че именно приемствеността в изкуството е била сред мисиите на Милчо Левиев. 

Върху скулптурите, с които бе открита Алея на джаза в Банско, са работили петима творци: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков и Иван Стоянов. 

скулпторът Атанас Карадечев каза, че е приел изработката на скулптури за Алеята на джаза с огромна чест и отговорност. Негово дело са ликовете на Милчо Левиев и д-р Емил Илиев. През цялото време, докато е творил, е слушал музика, което му е помогнало за произведенията. За работата с камъка разказа, че е труден, но всички творци са си помагали. „Даже мога да кажа, че Рашо Митев, който е един от най-добрите в България, е мой ученик. Навремето съм учил него, сега той ме учи как да поемам към камъните. Велико нещо е животът“, отбеляза Атанас Карадечев.

"Банско джаз фестивал" продължава тази вечер с концерти на музиканти от няколко страни. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.